Port Akdeniz´de "Canlı Takip" Atağı.

Port Akdeniz'de "Canlı Takip” Atağı.

Port Akdeniz Antalya, liman müşterilerine cep telefonu, tablet, masa üstü bilgisayarları ile günün her saati operasyonu canlı olarak takip edebilme olanağı sunan 'Solon Portal' sistemini devreye aldı.

Global Ports Holding bünyesinde faaliyet gösteren Port Akdeniz Antalya, yeni bir hizmeti faaliyete soktu. Solon Portal sistemi ile müşterilerine cep telefonu, tablet, masa üstü bilgisayarları ile günün her saati operasyonu canlı olarak takip edebilme olanağı sunuluyor.

Port Akdeniz'in konteyner, genel kargo & dökme kargo, proje kargo ve kruvaziyer gemilerine aynı anda hizmet veren bir liman olduğunun altını çizen Port Akdeniz Antalya Limanı Genel Müdürü Özgür Sert, müşterilerinin iş süreçlerine katkı sağlayacak operasyonlara odaklandıklarını söyledi. Son olarak ihracatçı ve ithalatçının tüm işlemlerini online olarak takip edebildiği Solon Portal sistemini kullanıma açtıklarını ifade eden Sert, "Evrimini devam ettiren uygulamamız sayesinde müşterilerimiz cep telefonu, tablet, masa üstü bilgisayarları ile günün her saati bilgilerine ulaşabiliyor, operasyonu canlı olarak takip edebiliyor. Günün sonunda kağıtsız, mesai sınırları olmayan 7/24 her ortamda hizmet alabileceğiniz ve cep telefonu uygulamaları sayesinde siz neredeyseniz orada size hizmet veren bir liman işletmeyi olmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

İthalat ve ihracatçıların dış pazarlarda zorlandığı bir dönemde Port Akdeniz olarak 2020 yılında genel kargo/dökme kargo faaliyetlerinde özellikle de kabotaj yüklerinde önemli maliyet avantaları sağlayacak bazı düzenlemeleryaptıklarına dikkat çeken Sert, "Bu düzenlemelerin kısmi katkısı ülke ekonomisindeki iyi Kruvaziyerde rezervasyonlar hızlandı Kruvaziyer tarafında talepte artış olduğuna vurgu yapan Özgür Sert, "Dünyanın en büyük kruvaziyer işletmecisi olarak Global Ports Holding nezdinde yurtdışında yapmış olduğumuz pazarlama faaliyetlerinin. yönlü gelişmeler ve global ticaretin paydaşlarının olumlu hamleleri neticesinde bölgemizde genel kargo dökme yükte yüksek bir iş potansiyelinin ortaya çıkacağına inanıyoruz. İlgili yük potansiyelinin doğrudan ve dolaylı olarak bölgemiz lokal kara nakliye firmalarınım, depoculuk vb. lojistik faaliyetler gerçekleştiren firmalarım ve en önemlisi bölgemiz istihdam potansiyeli olan genç nufüsunu olumlu yönde etkileyeceği düşünüyoruz" dedi. Sert, kurların nisbeten daha stabil bir seyir izlemesi ve bölgedeki yeni yatırımların etkisi ile 2020 yılında ithalatta bir önce yıla oranla ortalama 20'lik, ihracatta ise 2019 yılına oranla yüzde 5'leri bulan bir artış beklediklerini açıkladı.

Müşterileri ile şeffaf bir ilişkiye önem verdiklerini, onlara sürprizler yaşatmadıklarını belirten Sert, "Bu sektörde pek alışılagelen bir uygulama değil. Hatta bu yılbaşında ilgili yönetmelik gereği bütün sektörde yapılan muayene, numune ve ilgili kurum ve kuruluşlarımızın katkısı ile 2020 yılından itibaren kruvaziyer gemilerinde yeniden bir ivme bekleniyor. Nitekim 2020 yılı rezervasyon talepleri ivme beklentimizi teyit ediyor" dedi. X-ray gibi hizmetlere yeniden değerleme oranı doğrultusunda yapılan fiyat düzenlemesini müşterilerimize önceden bildirdiğimiz duyurumuzu bize özel bir uygulama sananlar oldu" dedi.

Kimya laboratuvarları için harekete geçti.

Bölge ithalatlarının arttırılması adına da çalışmalar yaptıklarını belirten Sert, "Bazı ithalatçılarımız, ithal etmekte oldukları Bazı ürünlerin ihtisas gümrüğüne tabi olması ve Antalya'da bu ihtisas gümrüklerinin bulunmaması nedeni ile çok daha uzak gölgelerdeki limanları kullanmak durumunda kalıyordu. Çalışmalarımız sonucunda uzun yıllar sonra Antalya'da yeniden mobilya ihtisas gümrüğü açıldı. İthalatçılarımızın bir diğer ihtiyacı ise kimyahane laboratuvarları. İthalatı analize tabi olan bazı ürün numuneleri maalesef Antalya'da kimyahane laboratuvarı olmaması nedeni ile kargo ile diğer illere gönderiliyor. Bu durum ithalatçılarımıza zaman kaybı ve maliyet artışlarına sebebiyet veriyor. İlgili kurum ve kuruluşlarımız nezdinde gerekli çalışmalar yürütüyoruz. En kısa zamanda Antalya'da kimyahane laboratuvarı açılması için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Teknoloji yatırımlarına odaklandı.

2020 yılına yönelik yeni yatırımlara değinen Sert, "Geçtiğimiz yıllarda liman bölgesindeki en modern depolama tesisinin yatırımını yapıp tamamlamış ve müşterimizin kullanıma açmıştık, 2020 ve sonrasında da planımız müşteri temel ihtiyaçlarına hizmet edecek silo, likit depolama üniteleri, kapalı depolama alanları, kapalı devre yükleme/tahliye sistemleri. insansız su-altı/su-üstü gözetim sistemleri, otomasyon ve yazılım sitemlerinin geliştirilmesi gibi yatırımlar ile gelişimimizi sürdürmek. Bu bağlamda 2020 yılı için 6 milyon dolara yakın yatırım bütçesi ayırdık" dedi. Antalya açıklarında daha sık görülmeye başlayan hortum riskine karşı da bir tatbikatlar gerçekleştirdiklerini belirten Sert, "Resmi kurumların katılımıyla düzenlediğimiz tatbikatlarda olası bir fırtına-hortum anında yapılması gerekenleri canlandırılarak meydana gelebilecek zararı en aza indirebilecek bilgi, beceri ve iletişim koordinasyonunu artırıyoruz" dedi

DÜNYA - 13.02..2020

Biz Kimiz?

Port Akdeniz, Antalya, kruvaziyer terminali, konteyner terminali, dökme yük, genel kargo ve proje kargo terminali içeren çok amaçlı bir limandır. Antalya'nın en batı ucundaki Kemer kavşağında yer alan Port Akdeniz, Alanya, Mersin, Konya, Akşehir, Afyon, Burdur, Denizli gibi önemli turizm, sanayi ve ticaret merkezlerine bağlanan yüksek kaliteli otoyollarla hinterlandı ile bağlantılıdır.

Tümünü Görüntüle